Pies ciągnie na smyczy

Każdy pies, kiedy usłyszy brzęknięcie smyczy lub słowo „spacer”, reaguje bardzo żywiołowo. Wyjście na dwór jest dla niego nie lada atrakcją – oznacza nie tylko załatwienie potrzeb, lecz także możliwość węszenia, biegania, zabawy, spotkania psich przyjaciół. Nic dziwnego zatem, że wyjściu towarzyszy ekscytacja. Musimy jej zapobiec jeszcze, zanim opuścimy mieszkanie.

Jak wyprowadzać psa na spacer

  • Nie urządzaj ze spaceru rytuału. Weź smycz, ale nie zakładaj jej psu. Ponoś ją, odłóż, znowu ponoś. Załóż ją wtedy, kiedy pies stanie się spokojny.
  • Nie pozwól, by pierwszy przekroczył próg, kiedy tylko otworzysz drzwi. Jeśli zacznie się przepychać, cofnij go i zamknij drzwi. Uchyl je bardzo lekko, ale gdy tylko pies spróbuje się do nich zbliżyć, ponownie je zamknij. Powtarzaj czynność do momentu, kiedy pies zrozumie, że powinien poczekać. Wbrew pozorom – nie potrwa to długo, a twoja cierpliwość się opłaci.
  • Kiedy całkowicie otworzysz drzwi, pierwszy przekrocz próg. Podobnie należy postępować, gdy wraca się ze spaceru. To ty musisz wprowadzić psa do gniazda, nie on ciebie!

Co zrobić, gdy pies ciągnie się na smyczy

Przede wszystkim nie korzystać ze smyczy automatycznej, która bardzo utrudnia kontrolę nad czworonogiem.

  • Kiedy pies zaczyna cię wyprzedzać, szarpnij (lekko) smyczą w bok. Nie ciągnij w górę ani do tyłu. Ciągnięcie psa do tyłu wywołuje odwrotny efekt – pies zaczyna walczyć, ciągnąc jeszcze bardziej. Szarpnięcie w górę jest nieskuteczne. Możesz dołączyć do gestu komendę „noga”.
  • Kiedy pies zaczyna ciągnąć na smyczy, zatrzymaj się. Poczekaj, aż całkowicie się uspokoi, i kontynuuj spacer. Kiedy ponownie zacznie cię wyprzedać, znowu się zatrzymaj. Ze zdumieniem odkryjesz, jak szybko pies pojmie, czego od niego oczekujesz.
  • Możesz także natychmiast zmienić kierunek, gdy pies zaczyna ciągnąć na smyczy. Nawet jeśli miałbyś zawracać i zbaczać z trasy co kilka sekund, warto być konsekwentnym.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: