Pies skacze na ludzi

Kiedy skacze na ciebie mały kundelek lub chihuahua, pewnie nie robisz z tego problemu. Ale gdy podobnie zachowuje się nowofundland lub mastif, ta zabawa może być dla ciebie nie tylko uciążliwa, lecz także niebezpieczna. Poza tym pewnie nieraz zdarzyło się, że twój radosny, rozbiegany na spacerze pupil, po obwąchaniu całego mokrego po deszczu trawnika bądź po sforsowaniu kałuży, nagle postanowił wylewnie przywitać się z osobą idącą z naprzeciwka, entuzjastycznie na nią skacząc.

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

  • Gdy pies zaczyna na ciebie wskakiwać, odwróć się do niego tyłem z założonymi rękoma. Nie nawiązuj z psem kontaktu wzrokowego. Nie mów do niego, nie dotykaj go i nie wracaj na niego uwagi. Staraj się cały czas stać tyłem do niego. Gdy się uspokoi, odwróć się i nagrodź go.
  • Kiedy zauważysz, że pies szykuje się do skakania, stanowczym głosem wydaj mu polecenie „siad”. Gdy posłucha, natychmiast go nagrodź (pogłaszcz, daj smakołyk). Jeśli pies nie reaguje na komendę, odwróć się i postępuj, jak opisano w punkcie wyżej.
  • Psy często skaczą na ludzi, gdy ich witają. Jeśli do twojego domu wchodzą goście, postaraj się, by pies znajdował się jak najdalej od drzwi. Wydaj mu polecenie „siad” lub „zostań” i dopilnuj, by nie ruszył się z miejsca, gdy ty wpuszczasz gości. Gdy pies zrobi krok, rusz w jego stronę, starając się zagrodzić mu drogę swoim ciałem. Nie krzycz na psa! To może doprowadzić do jego pobudzenia. Kiedy zwierzę będzie spokojne, pozwól mu przywitać się z gośćmi. Warto poprosić osoby, które cię odwiedzają, by nie dotykały psa i nie nawiązywały z nim kontaktu do momentu, kiedy nie stanie się całkowicie spokojny i uległy.
  • Dobrym sposobem na przerwanie niepożądanego zachowania jest zdekoncentrowanie zwierzęcia, np. odwrócenie jego uwagi nietypowym dźwiękiem. Opracowano specjalne dyski treningowe, które rzucone obok psa (ale nie w psa!), wydają dźwięk, który go rozprasza. Psa można wyrwać z „transu”, uderzając o siebie pokrywkami garnków lub rzucając puszką wypełnioną grzechoczącymi przedmiotami.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: