Pies kopie doły w ogródku

Czy zdarzyło ci się, że Twój pies zawzięcie „pomagał” ci urządzać rabatki w ogródku? A może wykopał dopiero co posadzoną różę?

Każdy czworonóg uwielbia kopać, choć przodują w tym psy myśliwskie. Najczęstszą przyczyną kopania jest… nuda. Pies zmęczony, zadowolony i wybiegany nie będzie rozsadzał grządek, zatem warto zadbać o to, by miał zajęcie. Pies kopie również, gdy chce ochłodzić się zimnym piaskiem lub gdy właśnie wywęszył gryzonia. Jeżeli kopie przy płocie, najprawdopodobniej sposobi się do ucieczki (być może wyczuł w pobliżu suczkę w rui). Czasem psy kopią, by zwrócić na siebie twoją uwagę, a czasem, by schować jedzenie.

Jak zapobiec kopaniu?

  • Najkorzystniejsze dla psa będzie wydzielenie fragmentu ogródka, w którym mógłby kopać, lub… postawienie dla niego piaskownicy. Gdy znajdziesz już miejsce na psie „grządki”, zakop na oczach swojego czworonoga kość, kilka mniejszych smakołyków lub jego ulubioną zabawkę, i zachęć go do odkopania skarbów. Jeżeli będziesz powtarzać całą procedurę kilka dni pod rząd, pies bardzo szybko pojmie, że w tym miejscu najbardziej opłaca mu się kopać. Wkrótce zapomni o innych częściach ogrodu.
  • Zanim pozostawisz psa samego w ogródku, wybierz się z nim na dłuższy spacer, pobaw się jego ulubioną zabawką, daj mu zajęcie. Pies zmęczony to pies szczęśliwy i spokojny! Nie będzie mu się chciało kopać.
  • Kiedy przyłapiesz psa na kopaniu dołów w niedozwolonym miejscu, rzuć w jego stronę (ale nie bezpośrednio w niego!) dyski treningowe lub inny wydający dźwięk przedmiot, który odwróci uwagę twojego pupila.
  • Podobnie jak dyski treningowe zadziała spryskanie czworonoga wodą z węża ogrodowego – to również odwróci jego uwagę. Pamiętaj jednak, że podczas zastosowania tej mody i podczas używania dysków treningowych pies nie powinien cię widzieć. Chodzi o to, by nie kojarzył cię z karą. Kara musi nadejść niespodziewanie i dokładnie w tym momencie, kiedy pies źle się zachowuje.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: