Pies nie chce zostawać sam

sad_dogKiedy tylko zamykasz drzwi za sobą, zaczyna się furia: wycie, drapanie, ujadanie. Popołudniu sąsiedzi „uprzejmie” Ci donoszą, że pies cały dzień hałasował tak, że nie można było wytrzymać. Wracasz do domu. Kanapa podrapana, kosz na śmieci przewrócony, odpadki porozrzucane po całym mieszkaniu, nogi stołu pogryzione, a po kapciach chwilowo ślad zaginął. To nie jest złośliwość psa! To lęk separacyjny.

Pies nie chce Ci dokuczyć i nie mści się za to, że cały dzień siedzi sam w domu. Jego niepożądane zachowanie jest efektem strachu. Odczuwają go głównie zwierzęta adoptowane ze schroniska, które kiedyś zostały porzucone, i czworonogi nadmiernie przywiązane do swoich opiekunów.

Jak leczyć psa z lęku separacyjnego?

  • Pies musi spać osobno – najlepiej w oddzielnym pomieszczeniu, a już na pewno nie z Tobą w łóżku!
  • W ciągu dnia zostaw psa w drugim pokoju, by mógł przyzwyczaić się do samotności.
  • Kiedy pies jest nachalny, domaga się pieszczot, wskakuje Ci na kolana lub ciągle za Tobą chodzi, ignoruj go. Unikaj kontaktu wzrokowego, nie głaszcz go i nie mów nic do niego.

Zanim wyjdziesz z domu…

  • Upewnij się, czy pies ma wystarczającą porcję jedzenia i picia. Dopilnuj, by miał wygodne posłanie i by wcześniej załatwił wszystkie swoje potrzeby.
  • Wybierz dla niego zabawkę, którą zawsze będziesz mu zostawiać przed wyjściem. Idealne są zabawki, do których można np. wsypać suchą karmę. Pies musi się nieco natrudzić, by wyciągnąć z niej smakołyk, a to z pewnością zajmie go na dłuższy czas. Dzięki temu unikniesz również pogryzienia kapci i mebli.pies sam w domu 2
  • Pamiętaj, że pies zmęczony i najedzony jest najgrzeczniejszy! Warto więc wyprowadzić go rano na długi spacer lub jogging.
  • Możesz ustalić kilka rytualnych czynności, dzięki którym pies będzie wiedział, że do niego wrócisz. Oprócz tej samej zabawki możesz dawać mu przed wyjściem ten sam smakołyk, włączać radio, zostawiać dla niego koc lub inny przedmiot przesiąknięty Twoim zapachem.
  • Nie żegnaj się czule z psem! Nie mów do niego zmienionym tonem, nie głaszcz go. Po prostu wyjdź.

Gdy zamkniesz za sobą drzwi…

  • Na początku zostawiaj psa samego na krótko, powiedzmy na 5 minut. Stopniowo wydłużaj czas nieobecności.
  • Nie odchodź daleko, tak byś mógł słyszeć, czy pies nie hałasuje. Jeśli będzie grzeczny, nagródź go. Jeśli nie, wróć, ale całkowicie ignoruj go. Za chwilę wyjdź ponownie.

Gdy wrócisz do domu…

Nie witaj się czule i entuzjastycznie z psem. Nie rób dramatu ani z wychodzenia z domu, ani z powrotu. Możesz pogłaskać psa, ale nie okazuj zbytniej ekscytacji.

Co robić, gdy to nie działa

Zadziała, ale trzeba systematycznie i cierpliwie ćwiczyć, stawiając poprzeczki nisko i zaczynając od małych sukcesów.

Być może pies już źle reaguje, gdy widzi, jak zakładasz płaszcz, bierzesz torbę lub klucze do ręki. Warto go obserwować. Można także wykonywać te czynności, nie planując wyjścia z domu. Weź klucze do ręki, załóż kurtkę, zdejmij ją, odłóż klucze. Żmudne i czasochłonne ćwiczenia pomogą w pozbyciu się lęku separacyjnego. W skrajnych przypadkach konieczna jest również pomoc weterynarza, który zaleci leczenie farmakologiczne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: