Imię dla psa

Burek? Zbyt pospolite. Ares i Ramzes brzmi dostojnie, ale czy pasuje do jorka? Jakie imię wybrać dla pupila?

Nie jest to artykuł poświęcony szkoleniu psów, ale – przeglądając strony internetowe poświęcone czworonogom – zdałam sobie sprawę z tego, że może pomóc, bo w sieci pojawia się coraz więcej wyszukiwarek imion dla psów…

Pies pochodzący z profesjonalnej hodowli nigdy nie jest anonimowy. Po pierwsze, nosi przydomek hodowlany, czyli coś, co moglibyśmy nazwać nazwiskiem rodowym (jest on oficjalną nazwą hodowli). Po drugie, zwierzę dostaje imię. Wszystkie szczenięta pochodzące z jednego miotu mają imiona zaczynające się tą samą literą alfabetu.

Zwykle nowi opiekunowie czworonoga nadają mu własne imię. Najlepsze jest takie, którym łatwo można przywołać psa. Idealne są krótkie dwusylabowe imiona, np. Paula, Kira, Fina, Bella lub Emma, Hajo, Gordon, Nicky, Oskar, Bodo. Długie imię trudno jest wymówić. Poza tym, zanim je wypowiesz, pies może być już daleko od Ciebie…

Imię powinno również odpowiadać osobowości szczenięcia. Trudno wyobrazić sobie, że masywny rottweiler będzie się nazywał Pchełka lub Kropka. Ale małego walecznego teriera można nazwać Tygrys, co jest zabawne, ale nie prześmiewcze. Wybierz dla czworonoga imię, którego nie będziesz się wstydzić! Może Ci się wydawać zabawne nazwanie psa Łajdak, ale pomyśl o tym, jak będziesz się czuł, przywołując go na spacerze.

Ważne jest to, by imienia szczenięcia używać już od pierwszych dni jego pobytu w nowym domu. Nie zmieniaj formy imienia, nie stosuj zdrobnień – Twój pupil musi się przyzwyczaić do jego brzmienia. Używaj imienia psa zawsze podczas zabawy, karmienia, pieszczot, gdy go przywołujesz – w sytuacjach, kiedy czworonóg zachowuje się grzecznie. Gdy go karcisz, pomiń imię, mówiąc jedynie „Fe!” lub „Nie wolno”. Imię powinno pozytywnie kojarzyć się psu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: