Pies boi się burzy i fajerwerków

Zwykle zwierzęta nie boją się burzy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ją wyczuwają, ale nie odczuwają przed nią lęku. Zapytasz pewnie: „To dlaczego mój pies, gdy tylko usłyszy pierwszy grzmot (lub inny głośny dźwięk, np. huk fajerwerków), trzęsie się i chowa się pod stół?” Odpowiedź jest prosta: pies się boi, bo tego go nauczyłeś. Boi się też wtedy, kiedy jego opiekun zachowuje się nerwowo.

Gdy pies boi się hukuZastanów się, jak reagujesz, gdy zaczyna się burza, a pies staje się niespokojny? Głaszczesz go, mówisz do niego pieszczotliwie, chcąc go uspokoić, poświęcasz mu całą swoją uwagę. Twój pupil sądzi wtedy, że naprawdę dzieje się coś niedobrego i że trzeba się bać, bo utwierdzasz jego zachowanie. Pamiętaj, że uwaga poświęcona psu odbierana jest przez niego jako nagroda. Zatem głaszcząc go, nagradzasz jego lęk. W efekcie zwierzę zaczyna bać się coraz bardziej, a jego niepokój nasila się przy każdej kolejnej burzy.

Co zatem robić?

  • Gdy pies się boi, nie reagować. Nie patrz w jego stronę, nie mów do niego.
  • Odwróć uwagę psa od burzy. Może uda ci się go nakłonić do zabawy jego ulubioną zabawką? Spróbuj wydać mu kilka komend i daj mu smakołyk.

Co zrobić, by pies przestał bać się huku?

  • Postaraj się przyzwyczaić go do niego. Możesz odtwarzać dźwięk grzmotu lub huku fajerwerków – najpierw cicho, potem stopniowo coraz głośniej. Gdy pies zaczyna źle reagować, dźwięk należy ponownie ściszyć.
  • Gdy psa nie paraliżuje strach i jesteś w stanie odwrócić jego uwagę od huku, możesz spróbować zadziałać tak, by głośny dźwięk wywoływał u niego pozytywne skojarzenia. Możesz dawać psu smakołyki, gdy tylko zacznie się burza, bawić się z nim, gdy tylko usłyszysz huk. Kiedy twój pupil będzie zajęty czymś dla niego miłym, dźwięki nie będą go przerażały. A jeśli będziesz powtarzał swoje zachowanie w podobnej sytuacji, pies skojarzy huk z rozrywką lub jedzeniem. A tego raczej się nie przerazi!
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: