Pies załatwia się w domu

sikajacy piesZwykle, gdy opiekun dostrzega mokrą plamę na dywanie (lub coś więcej) zostawioną przez swojego pupila, wpada w szał. Krzyczenie, karcenie i – co najgorsze – wkładanie pyska w psie odchody nic nie da! Kary wymierzane po czasie mogą przynieść jedynie odwrotny skutek do zamierzonego. Pies nie skojarzy ich ze złym zachowaniem.

Przyczyny problemu

  • Jeśli twojemu pupilowi nie zdarzało się to do tej pory załatwiać w domu, być może jest chory. Nietrzymanie moczu może pojawić się u starszych psów lub po sterylizacji. Może być także skutkiem schorzeń układu moczowego. Gdy podejrzewasz chorobę, koniecznie udaj się z psem do weterynarza. Sprawdź również, czy twój pupil nie pije więcej niż zwykle (to również może być objaw choroby).
  • Zdrowy pies może wytrzymać bez załatwiania się ok. 8 godzin. Być może za rzadko z nim wychodzisz na spacer? Może spacer był za krótki?
  • Pies, załatwiając się w domu, może również znaczyć terytorium. Oznacza to, że próbuje zdobyć dominującą pozycję w stadzie lub jest nadpobudliwy seksualnie. Wówczas warto rozważyć kastrację.
  • „Popuszczanie moczu zdarza się psom podczas nadmiernej ekscytacji (np. gdy witają się z opiekunem). Jest ono również oznaką całkowitego podporządkowania się, zatem psy lękliwe i bardzo uległe mogą okazywać w ten sposób swoją niską hierarchię.

Jak sobie radzić z problemem, gdy pies jest zdrowy?

  • Przede wszystkim pamiętaj o częstych i regularnych spacerach. Większość pracujących opiekunów zostawia swojego podopiecznego na co najmniej osiem godzin samego w domu. Z wielu powodów nie jest to dobra sytuacja, choć pies powinien wytrzymywać ten okres bez załatwiania się. Czworonogowi należy się popołudniu długi spacer, podczas którego będzie mógł nie tylko załatwić swoje potrzeby, lecz także pobiegać, pobawić się, powęszyć.

Pies powinien wyjść z domu również po przebudzeniu się i przed snem. Warto zachować regularne godziny spacerów (również w weekendy).kolejka

  • Zwykle pies znaczy terytorium w stałych określonych miejscach. Warto sprawić, by nie miał do nich dostępu. Jeśli np. robi siusiu koło łóżka sypialni, trzeba zabronić mu wchodzenia do niej. Należy również wzmacniać swoją pozycję jako przewodnika stada, ucząc psa komend, nagradzając dobre zachowanie i ignorując niepożądane. Trzeba wytyczyć psu granice, których musi konsekwentnie przestrzegać. Weterynarz doradzi, czy sterylizacja jest dobrym rozwiązaniem.
  • Miejsca zaznaczone przez psa warto wyczyścić środkami dezynfekującymi i usuwającymi zapach. Nie nadają się do tego środki mocno pachnące i wybielacze. Gdy coś pachnie nie po psiemu, czworonóg na pewno sprawi, by nabrało odpowiedniego aromatu.
  • Jeśli złapie się psa na gorącym uczynku lub zaobserwuje się, że zwierzę właśnie sposobi się do zostawienia po sobie „niespodzianki”, trzeba koniecznie przerwać złe zachowanie. Można mową ciała odsunąć psa od miejsca zdarzenia (idź stanowczo w kierunku psa). Można wydać komendę, na którą pies reaguje, lub w inny sposób odwrócić jego uwagę, np. rzucając w jego kierunku (ale nie w psa!) dyski treningowe albo brzęczący przedmiot.
  • Gdy pies popuszcza mocz w trakcie nadmiernej ekscytacji staraj się do niej nie dopuszczać. Ignoruj zbyt żywiołowe zachowanie (podskakiwanie, lizanie, szczekanie). Poświęcaj psu uwagę dopiero wtedy, kiedy się uspokoi. Gdy wracasz do domu, nie witaj się z nim w progu. Poczekaj, aż emocje czworonoga ostygną.
  • Jeśli pies popuszcza kropelki moczu, chcąc okazać uległość (zwykle kładzie się również na grzbiecie i podkula ogon), trzeba wzmocnić jego pozycję w stadzie. Ignoruj go, gdy jest nadmiernie uległy. Możesz uklęknąć przy nim i pozwolić, by położył na twoich ramionach swoje łapy. Można również pozwolić mu iść przodem na spacerze. Daj mu kilka przywilejów, by poczuł się pewniejszy siebie.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: