Dziecko i pies. Kupić, nie kupić?

dziecko i piesMamo, kup mi psa! Często to słyszycie? Zaczęliście powoli ulegać namowom i wahacie się, czy nie sprawić dziecku towarzysza zabaw? Warto rozważyć za i przeciw posiadania czworonoga w kontekście… posiadania dziecka.

Za

Przeciw

Dzieci uczą się odpowiedzialności za czworonoga i tego, że mieszkające pod ich dachem stworzenie ma swoje potrzeby i uczucia – inne niż oni. Uczą się także systematyczności. Być może wielkie pragnienie posiadania czworonoga jest tylko chwilowym kaprysem dziecka. To muszą ocenić rodzice. Jeśli to tylko kaprys, wszelkie obowiązki związane z opieką nad zwierzęciem będą musieli przejąć rodzice. Czy jesteście na to gotowi?
Dzieci wychowywane w towarzystwie zwierząt rzadziej chorują i cierpią na alergie (najgorsze dla zdrowia dziecka jest utrzymywanie go w warunkach sterylnych). Przeliczenie się z siłami. Kto wyjdzie z psem na spacer zimą o szóstej rano albo gdy pada deszcz? Dziecko może nie zdawać sobie sprawy z czekających je obowiązków.
Dzieci wychowujące się z psami lub kotami często są bardziej otwarte, zrównoważone i pewniejsze siebie. Łatwiej nawiązują kontakty. Zbytnia ufność w dojrzałość i empatię dziecka, które nie do końca może mieć świadomość tego, na co można sobie pozwolić w stosunku do psa. Dziecko nie może traktować psa jak zabawkę!
Czworonożny towarzysz zabaw stanowi momentami wybawienie dla rodziców. Pozwala im na chwilę wytchnienia (ale pamiętajmy: nigdy nie wolno zostawiać dziecka i psa bez opieki!). Opiekunowie psów rzadko kiedy właściwie odczytują mowę ciała swoich pupili. Zapewne nie dostrzegą też rosnącego w psie napięcia, gdy ten jest źle traktowany przez dziecko. Pies zestresowany może stać się niebezpieczny.
Psy niejednokrotnie pomagały starszym dzieciom i młodzieży przetrwać trudny okres (wychodzenie z nałogu, zerwanie kontaktów z nieodpowiednim towarzystwem itp.). Dzieci potrafią bardzo zżyć się ze swoimi pupilami ze względu na to, że te nie oceniają i kochają bezwarunkowo. Obowiązki, obowiązki, obowiązki – spacery, karmienie, czesanie, sprzątanie sierści, gdy pies linieje, konieczność zmiany planów wakacyjnych lub poszukania dla psa opiekuna, wizyty u weterynarza itd. Nie wszystkim zajmie się dziecko!
Reklamy

One response to this post.

  1. Ciekawy artykuł, temat ważny i zawsze aktualny. Posiadanie psa to poważne zobowiązanie, warto to dobrze przemyśleć.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: