Pies ciągle szczeka…

pies szczekaJedno szczeknięcie lub dwa, stanowiące ostrzeżenie lub zaproszenie do zabawy, nie stanowi problemu. Ale co zrobić, gdy twój pies ciągle ujada? Ten hałas jest denerwujący i może być przyczyną konfliktu z sąsiadami.

Jeśli mówisz do psa podekscytowanym głosem, nie dziw się, że zaczyna ujadać. W ten sposób przekazujesz mu swoje skrajne emocje. Powtarzając „Co to?”, gdy usłyszysz jakiś obcy dźwięk, zachęcasz swojego pupila do szczekania. Twój głos powinien być zawsze spokojny i stanowczy.

szczekanieKiedy pies szczeka, ignoruj go. Nie mów do niego, nie patrz w jego kierunku, unikaj wszelkiego kontaktu fizycznego z nim, nawet jeśli chcesz go skarcić. Każdy taki gest zwierzę może potraktować jako nagrodę. Trudno nie zwracać uwagi na ujadającego psa, kiedy np. przeszkadza w rozmowie. Ale trzeba być konsekwentnym. Kiedy Twój pupil zorientuje się, że szczekaniem nie przyciągnie Twojej uwagi, uspokoi się. Ale musisz przygotować się na to, że może to nieco potrwać. Kiedy przestanie szczekać, natychmiast daj mu nagrodę. Pies przekona się, że spokój się opłaca, natomiast szczekanie nie. Ujadającemu psu możesz wydać komendę „leżeć” – czworonogom trudno szczekać w pozycji leżącej.

Jeśli pies szczeka podczas Twojej nieobecności, może cierpieć na lęk separacyjny (https://szkoleniepsa.wordpress.com/2012/06/28/pies-nie-chce-zostawac-sam-5/) Dopilnuj, aby nie zostawał sam za często lub na zbyt długo. Powoli przyzwyczajaj go do bycia samym. Gdy wychodzisz z domu, możesz włączyć mu radio. Daj mu zabawkę, którą będzie mógł się zająć.

Reklamy

One response to this post.

  1. jako uzupełnienie wiedzy w tym temacie poczytajcie też to: http://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow/jak-oduczyc-psa-szczekania/

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: